Pre Vás

Hodinársky slovník

Tyčka ,  bareta /Bar, lug / - tenká oceľová tyčinka , ktorá fixuje oceľový náramok alebo

remienok medzi výstupkami hodinového puzdra.

Kaliber  / Caliber / - pôvodné slovo, označujúce veľkosť hodinkového strojčeka. V terajšom význame označuje typ strojčeka  / pánsky strojček , automatický strojček atď. / . Ak je na strojčeku, spolu s číslom kalibru aj značka výrobcu strojčeka , toto spolu indikuje pravosť strojčeka.

Keramika / Ceramik /  -  keramika je nekovový minerálny materiál , ktorý sa spracuváva pri veľmi vysokých teplotách. Vysoko technická keramika, používaná v hodinárstve sa vyrába z oxidu zirkónu, kryštalického prášku , ktorý sa mieša s rôznymi substanciami ako voda, spojovadla, ďalšie oxidy a pod. podľa potrieb použitia výrobkov. Zmes, dostane výslednú podobu tvaru a tvrdosti, pri vstreknutí do formy pri vysokom tlaku a teplote alebo pri mechanickom stlačení, pri vysokej teplote počas procesu , ktorý nazývame spekanie. Keramika ponúka pozoruhodné vlastnosti : je to odolnosť voči oteru a poškrabaniu , je anti- alergická a odolná voči všetkým typom chemických reakcií, je odolná voči vysokej teplote. Vysoko technická keramika má tvrdosť 1250 HV / jednotiek Vickersa / ,pre porovnanie hodinárska oceľ má tvrdosť 600HV. Ale nevýhodou je jej krehkosť.

Púzdro / Case / - Je to obal , ktorý chráni hodinársky strojček proti prachu , vlhkosti a nárazom. Samozrejme, dáva hodinkám vzhľad a funkčnosť podľa požiadaviek zákazníkov.

Chronograf / Chronograph/ - Hodinky, alebo iné zariadenie, s dvoma nezávislými časovými systémami :jeden ukazuje aktuálny čas a druhý meria krátkodobý časový interval. Merač, odpočítavajúci sekundy, minúty a ešte aj hodiny, sa môže podľa želania spustiť a zastaviť. Preto je možné presne merať trvanie daného časového úseku.

Chronometrický certifikát C.O.S.C.  - Hodinky resp. ich strojček / s mechanickým alebo automatickým náťahom chodu /  , ktorý prejde predpísanými precíznymi testami, v oficiálnom inštitúte pre  meranie presnosti hodinových strojčekov. Požiadavky sú napr. minimálna , denná, nepresnosť chodu v nepriaznivých teplotných podmienkach, minimálne denné nepresnosti chodu v rôznych polohách strojčeka.

Kľúčik / Crown / - Ryhovaný gombík, nachádzajúci sa na vonkajšej strane hodinkového puzdra , ktorý sa používa na natočenie hlavnej pružiny – pera hodinové strojčeka. Kľúčik sa tiež používa na nastavenie ručičiek - správneho času, ako aj korekciu správneho dátumu.

Indikátor dátumu  / Date / - Poradové číslo / v dátumovom okne / ukazujúce deň v mesiaci. Hodinky vybavené dátumom ukazujú buď, deň – číselne alebo   menovite ,deň a mesiac , niekedy aj rok alebo priebeh mesačných fáz. Podľa vybavenie, sa niektoré hodinky nazývajú kalendárne hodinky. Existujú aj tzv. perpetual calendar hodinky , vybavené dátumovým prevodom , ktorý po nastavení rozpozná , okrem dňa, aj počet dní v mesiaci ako aj prestupný rok. T.j nie je potrebné hodinky nastavovať na 30 resp. 31 dní alebo 28 resp .29 deň.

Ciferník / dial / - Ciferníky môžu mať rôzny tvar resp. dekoračný tvar a môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Okrem dotváranie celkovej „ tváre  „ hodiniek slúži ako opora rôznych prvkov , ktoré slúžia k indikácií správneho času resp. dňa. Sú na ňom umiestnené prvky ako čísla resp. rôzne druhy symbolov.

Ručička / Hand / -  Indikátor , najčastejšie vyrobený z tenkého, ľahkého kovu , veľmi formovateľný s možnosťou použitia  pre rôzne typy ciferníkov, pri  ich rôznych veľkostiach. Hodinky majú bežne tri ručičky ukazujúce hodiny ,minúty a sekundy.

Minerálne sklo  - sklíčko / mineral crystal / -  Minerálne skla sa používajú už  ako vytvrdené počas  tepelného procesu temperovania kremičitého skla. Je oveľa viac odolné voči poškrabaniu ako Plexisklo používané na starších typoch hodiniek. Pri normálnom používaní je ho ťažké poškrabať. Podľa stupnice tvrdosti MOHS má minerálne sklo tvrdosť 6,5 ,zatiaľ čo klasická oceľ ma tvrdosť okolo 4-4,5.

Perleť / Mother of Pearl / -  Je zvyčajne rez – plátok materiálu , ktorý sa formuje vo výstelke ulity mnohých mäkkýšov. Plátok perlete má svoje charakteristické a neopakujúce sa vlastnosti ako sú  sfarbenie aj lesk  a udrží si ich veľmi dlho. Ciferníky hodiniek vyrobené z perlete sú unikátne , pretože dané sfarbenie a lesk má len , daný plátok použitý na výrobu.

PVD / Physical Vapor deposition / - povrchová úprava -  je to proces povrchovej úpravy, pri ktorom sa tenká vrstva materiálu – nitrid titanu  - nanáša na puzdro alebo náramok hodiniek, pri dodržaní nasledujúcich podmienok :

  • Nitrid titanu  / tvrdosť okolo 9 na stupnici MOHS / je za určitých fyzikálnych podmienok premenený na paru.
  • Táto para sa následne pod tlakom vstrekuje  do vákuovej  komory , kde je  puzdro alebo náramok hodiniek
  • Para následne kondenzuje na puzdre alebo náramku a vytvára tenkú vrstvu tvrdého

Nitridu titanu / TiN/

Táto High – Tech technológia vstrekovania PVD  je finančne náročná, ale dosahuje veľmi dobré konečné výsledky kvality upravovaných povrchov. Keď je vrstva TiN vstreknutá na materiál , následne sa aplikuje na povrch vrstva 22karátového zlata , ktorá dodá konečnému produktu jemný a estetický vzhľad.

Ďalšou výhodou tejto povrchovej úpravy je tvrdosť povrchu a odolnosť voči bežnému oteru pri nosení, ako aj odolnosť voči oxidácií.

Zafírové sklo / Sapphire crystal / - Je to syntetické  , veľmi tvrdé sklo / 9 na stupnici MOHS / , veľmi priehľadný materiál, ktorý sa vyrába kryštalizáciou oxidu hliníka ,pri veľmi vysokej teplote. Pre porovnanie tvrdosť diamantu je 10 na stupnici MOHS. Chemickým zložením  sa syntetický zafír veľmi podobá na prírodný , ale je omnoho tvrdší a dá sa poškrabať len diamantom. Je to veľmi drahý materiál používaný pre výrobu hodinkových sklíčok a je prakticky nepoškriabateľný.

Minerálne hodinárske sklo je vytvrdzované počas tepelného procesu , je menej odolné voči nárazom a poškriabaniu. Tvrdosť je okolo 6,5 na stupnici MOHS. Pri normálnom , bežnom, užívaní a nosení hodiniek je aj toto sklo ťažko pošriabateľné.

Nehrdzavejúca oceľ / stainless steel/ -  nehrdzavejúca oceľ 316L je používaná nielen v hodinárskom priemysle , ale aj v chemickom priemysle a používa  pri výrobe chirurgických a medicínskych nástrojov. Označenie „L“ označuje , že obsah uhlíka v tejto oceli je menej ako 0,03%. Toto veľmi znižuje náchylnosť ocele na oxidačné procesy.

Hlavná výhoda nehrdzavejúcej ocele 316L je , že výrobky z tejto ocele sa správajú ku pokožke neutrálne a dobré sa nosia. Je vysoko odolná voči korózií, omnoho viac ako ostatné normálne nehrdzavejúce ocele. Vyrába sa podľa normy ISO: 3506.

 Sopky / Stopwatch / - Časomerné zariadenie , ktoré sa používa na meranie časových intervalov. Po ukončení merania a odčítaní hodnôt je ukazovateľ čiastočne alebo úplne vymazaný.

Čiastkový časovač / timer /  - Zariadenie , ktoré sa využíva na marenie a registráciu čiastkových časových intervalov / dĺžka trvania intervalu, krátkych časov /, bez súbežného  merania aktuálneho času a dňa.

Vodotesnosť , vodovzdornosť / water resistant / -   schopnosť hodiniek odolávať tlaku vody, pri umývaní rúk, sprchovaní, plávaní alebo šnorchlovaní resp. vodnej pare , vlhkosti a potu pri bežnom nosení, v normálnych atmosferických podmienkach. Vodotesnosť resp. vodovzdornosť je zabezpečená konštrukciou hodinkového puzdra, s pomocou tesnení okolo sklíčka , kľúčika , tlačidiel a na zadnom viečku hodiniek.

(4403.43 kb)